niedziela, 3 kwietnia 2016

Wykład SUPRESJE I APOSTROPH'Y Marka Rogulskiego
 w GGM na finisażu wystawy z okazji 30 lecia działalności.

Marek Rogulski. Supresja i Apostrophy. GGM Gdańsk, 2016 fot. wszystkie prawa zastrzeżone. tns


W ramach wykładu autor przedstawił swoje artystyczne strategie działań.
Zaprezentowane były 4 projekty realizowane w oparciu o fundację TNS: - Projekt Poza Postmodernizm, Virtual, Producenci kontekstów w obliczu przemian oraz Engram i Potęgowanie. W ramach tego ostatniego projektu wygenerowana została w roku 2015 koncepcja powołania Instytutu Cybernetyki Sztuki.
Najważniejszy projekt o charakterze kluczowym to Poza Postmodernizm, który jest realizowany od roku 1999.
Marek Rogulski. otwarcie wystawy Poza Postmodernizm. CSW Warszawa. 2000 fot. wszystkie prawa zastrzeżone. tns

W ramach prezentacji Rogulski przedstawił dokumentacje swoich działań, m.in z początku lat 80 – takie jak zrealizowane w roku 1983 akcje społeczne, modele hominidów oraz akcje które odbyły się w lasach moreny polodowcowej wokół Trójmiasta. Obecnie tereny te są miejscem dział n Galerii Spiż 7 oraz ICS /Instytutu Cybernetyki Sztuki/.

Marek Rogulski. 1990 - 2013 ewolucja działań fundacji TNS galeria c14, autodafe, spiż 7. wszystkie prawa zastrzeżone. tns

Przywołane zostały także działania z okresu wcześniejszego - inspiracje sięgające lat 70 tych – komiks Jujki pt: Kajko i kokosz w kosmosie z ideą Instytutu badań różnych naukowych. Inna pozycją była książka Desmond Morris - „Naga małpa” poruszająca zagadnienia z pogranicza socjologii i antropologii kulturowej wydane w Polsce w latach 70tych. Z roku 1985 pochodzi zdjęcie artysty pt: Mleczaki – zaprezentowane na wystawie Supresja i Apostroph'y w GGM. Tytul tej pracy został przetworzony na potrzeby wystawy - „Mleczaki – z(r')ęby ewolucji” i zestawiony z oryginalnym fotosem reklamowym do filmu „Walka o Ogień”, J. J. Annauda, który w Polsce był prezentowany w kinach roku 1983 (fotos znajduje się w obecnie w archiwum fundacji TNS).

Marek Rogulski. Akcja Tractus w galerii Spichrz 7, 1996. wszystkie prawa zastrzeżone. tns

Opowieść o latach 70tych i 80tych była wprowadzeniem do zagadnienia współczesnej metodologii artystycznej – w nawiązaniu do projektu kuratorki Patrycji Ryłko z GGM, pt: „Nie ma już dzikich plaż”.

Autor ujął postmodernizm w postaci metafory - „ Spiżarni smaków” – po które współcześnie sięgamy w ramach różnych dostępnych konwencji i metod artystycznych. Nawarstwianie odbywa się w recyklingu idei, mixowaniu znaczeń, w procesach hybrydyzacji oraz tworzenia baz danych.

Marek Rogulski. otwarcie wystawy Supresja i Apostrophy. GGM Gdańsk, 2016 fot. Piotr Grdeń. wszystkie prawa zastrzeżone. tns

Swoja strategię czyli proces twórczy autor opisał jako próbę wydobycia wartości psychologicznej w procesie transformacji potencjałów aby móc samemu stawiać hipotezy w oparciu o osobiste doświadczenie. Przykładem była prezentacja wybranych realizacji autora jak i inicjatyw galeryjnych z okresu 1990- 2016, które były realizowane głównie oparciu o fundacje TNS.

Opr. (tns) wszystkie prawa zastrzeżone. 2016

Marek Rogulski. otwarcie wystawy Supresja i Apostrophy. GGM Gdańsk, 2016. fot. Piotr Grdeń. wszystkie prawa zastrzeżone. tns

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz